Züleyxa Izmailova: Lapsed ongi tulevik!

Zuzu11.2020.jpg

Rahandusotsuseid tegevad poliitikud pole kahjuks suutnud kiiresti muutuva maailma ja majandusoludega sammu pidada. Laenuraha kasutamist katastroofiga võrrelda, pole Euroopa väikseima võlakoormaga Eestis kuidagi kohane. 

Lastesse investeerimine pole tuleviku arvelt elamine, vaid tulevikku investeerimine! Lapsed ongi meie tulevik. Suurima kriisi ajal laste elatisraha vähendamine ning kärped huvihariduse arvelt on kasinuspoliitika rakendamine kõige õrnemate arvelt. Kui mitte parema tuleviku ja inimeste heaolu jaoks, siis kelle nimel seda riiki arendame? Täna elab Eestis suhtelises vaesuses 17% lastest, Ida-Virumaal lausa 30% alaealistest ja Valgamaal iga teine laps. See tähendab, et lastele peab hoopis raha juurde andma.

Rahandusotsuseid tegevad poliitikud pole kahjuks suutnud kiiresti muutuva maailma ja majandusoludega sammu pidada. Laenuraha kasutamist katastroofiga võrrelda, pole Euroopa väikseima võlakoormaga Eestis kuidagi kohane. 

Lastesse investeerimine pole tuleviku arvelt elamine, vaid tulevikku investeerimine! Lapsed ongi meie tulevik. Suurima kriisi ajal laste elatisraha vähendamine ning kärped huvihariduse arvelt on kasinuspoliitika rakendamine kõige õrnemate arvelt. Kui mitte parema tuleviku ja inimeste heaolu jaoks, siis kelle nimel seda riiki arendame? Täna elab Eestis suhtelises vaesuses 17% lastest, Ida-Virumaal lausa 30% alaealistest ja Valgamaal iga teine laps. See tähendab, et lastele peab hoopis raha juurde andma. Miks mitte kodanikupalk kõigile lastele ja omastehooldajatele?

Üle jõu elamine väljendub hoopis kahjumlike infrastruktuuriobjektide rahastamises ja loodusressursside raiskamises. Kahjumlik Rail Baltic 1,7 miljardit, Auvere põlevkivijaam 640 miljonit ja põlevkiviõli tehase rajamine 280 miljonit. Need rajatised neelavad ka edaspidi riigieelarvest sadu miljoneid ülalpidamiskulusid.

 

Tark oleks neist ülemöödunud sajandi projektidest loobuda ja suunata raha, sh ka laenuraha parema tuleviku ehitamisse, investeerides kõik vahendid uuel kapitalil põhineva rohelise majanduse ja töökohtade loomisesse. Majandusliku seisu parandamiseks pole muud võimalust, kui end kiirelt fossiilsõltuvusest lahti haakida ning lõpetada raha väljavool riigist. On aeg loobuda tooraine odavast väljaveost ja kehtestada õiglased saastemaksud ning suunata investeeringud kliimaneutraalse majanduse poole pürgiva tööstuse arendamisesse.

 

Züleyxa Izmailova
Esinaine
Eestimaa Rohelised

 

Tekst ilmus Postimehe Mõttekoja rubriigis 12.05.2021

Kommenteerimiseks logi sisse


Hiljutised vastused