Tervitame Soome Roheliste toetust kanepi legaliseerimiseks

Tervitame Soome Roheliste toetust kanepi legaliseerimiseks

Erakond Eestimaa Rohelised tervitab Soome sõsarpartei otsust asuda toetama kanepi legaliseerimist ning loodab, et Eesti ja Soome riigid koordineerivad edaspidi omavahel samme, mis reguleerivad teadvuse seisundit muutvate ainete kasutamist.

Züleyxa Izmailova, Roheliste kaasjuhi sõnul pooldab erakond kanepi tarvitamise mõistlikku reguleerimist senise range keelu asemel, et vähendada tõenduspõhiselt ühiskonnas kahjusid. Kaasajal on paljudes arenenud riikides mõistetud, et liiga jäikadel reeglitel põhinev uimastipoliitika ei ole tõhus ning süvendab probleeme. Rõhutame, et Rohelised ei poolda kanepi ega ühegi teise mõnuaine kasutamist, kuid paraku on see nähtusena ühiskonnas olemas ning riik peab sellele faktile otsa vaatama. “Täna toidame me kanepit keelustades kuritegevust, samas tarvitamine levib noorte seas ning me ei tea täpselt, kes  milleks seda tarvitavad. Meie eesmärk on tagada, et läbi riikliku regulatsiooni jõuaks tarbijani ohutu kaup, kaoks must turg, riiklikult reguleeritud müügi korral ei saaks kanepit kätte alaealised, oleks parem ülevaade kasutamise mustritest ning tagatud on maksude laekumine. Samal ajal kui Keskerakond mõtleb välja uusi makse, millega Eesti nimesi koormata, ütleme meie selgelt - lõpetame kanepi musta turu ja korjame raha üles sealt, kus see juba täna olemas on,” ütles Izmailova.

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise 2020. aasta uuringust selgus, et kanepi tarvitamine nooremate täiskasvanute seas on kasvanud. Narkootilisi aineid oli viimase 12 kuu jooksul tarvitanud 7,1% uuringule vastanutest (10,2% meestest ja 5,0% naistest). Kõige sagedamini tarvitatavaks aineks on kanep, mida näiteks 16–24 a vanuserühmas oli viimase 30 päeva jooksul tarvitanud  20,8% meestest ja 10,3% naistest*. 2021. aasta kevadel Tervisearengu Instituudi poolt avaldatud reovee uuringu tulemused näitasid, et kanep on jätkuvalt üks Eestis enim tarvitatavatest narkootilistest ainetest, võrreldes 2019. aastaga oli  kanepi kontsentratsioon reovees isegi tõusnud.** 

Soome Roheliste erakonna üldkogu toetas pühapäeval kanepi legaliseerimist. Rohelistest sai esimene Soome parlamendierakond, mis toetab kanepi legaliseerimist. 

Rohelised on ainus erakond Eestis, mille põhieesmärk on jätkusuutliku eluviisi ja majanduse edendamine. Rohelised seisavad selle eest, et Eestist saaks riik, mille edukust ei mõõdeta SKP protsentides, vaid inimeste tervises ja õnnetundes. 

 

*TAI uuring: täiskasvanud hindavad oma tervist varasemast paremaks, ent sagenenud on vaimse tervise probleemid | Tervise Arengu Instituut

**Koroonapandeemia piirangutest hoolimata püsis uimastijääkide tase Tallinna ja Pärnu reovees suur | Tervise Arengu Instituut (tai.ee)

Kommenteerimiseks logi sisse


Hiljutised vastused