Teadlased ennustavad majanduskasvu aeglustumist

Teadlased ennustavad majanduskasvu aeglustumist
Nii looduse kui inimeste jaoks oleks parem, kui majandustegevuse kokkutõmbumine toimuks läbimõeldult ja juhitult: "Arenenud demokraatiad on viimased kaks sajandit nautinud enneolematut majanduskasvu, mis võib peagi lõppeda. Makromajanduslikud prognoosid ennustavad kogu 21. sajandi jooksul majanduskasvu aeglustumist struktuursetel põhjustel, nagu rahvastiku vananemine, majandustegevuse nihkumine kaupadelt teenustele, innovatsiooni aeglustumine ja võlakoormuse kasv.
Täiendavalt võivad kasvu aeglustumisele kaasa aidata COVID-19 ja kliimamuutuste pikaajaline mõju. Mõned inimtegevuse jätkusuutlikkust uurivad teadlased väidavad, et aeglasem kasv, stagnatsioon või tasaareng on keskkonna säästmiseks vältimatu, eriti arenenud riikides. Olenemata sellest, kas kasvu vaibumine on vältimatu või planeeritud, väidame, et arenenud demokraatiad peaksid valmistuma täiendavaks fiskaalstressiks ja sotsiaalsete pingete kasvuks, mida võib osaliselt täheldada juba praegu. Kutsume üles "ühiskonna sidususe läbimõeldud taastamisele", mis hõlmaks endas muuhulgas valitsuste ja kodanike jõupingutusi ebavõrdsuse vähendamiseks, erinevate elanikerühmade suuremaks sotsiaalseks integreerimiseks ja ühiste identiteetide loomiseks, noorte majanduslike võimaluste suurendamiseks, maksuraha otstarbekamaks kasutamiseks, demokraatlike institutsioonide tugevdamiseks ning suhtelise heaolu suurendamiseks mittemajanduslike tegurite abil.
"Ulatuslikku majandusvabadust ja stabiilsust pakkuv liberaaldemokraatlikel väärtustel põhinev elukorraldus on ajalooline anomaalia. Arenenud riikidel on aeg valmistuda enneolematu majanduskasvu ajastu lõppemiseks, leiavad teadlased ajakirjas Nature Human Behaviour avaldatud töös.

Kommenteerimiseks logi sisse


Hiljutised vastused