Riina Kallas: Rohelised, hääletage maailmavaate järgi!

Riina Kallas: Rohelised, hääletage maailmavaate järgi!

Valimiste eel ja ajal on iga arvamus oluline ja seda rohkem kahju oli lugeda, kuidas Päevalehe arvamusjuht soovitab suurerakondade loodud müüte matkides nii olulisel etapil maailma kliima eest võitlemisel roheliste poolt mitte hääletada. Ma arvan, et kõigile roheliste nimekirjas kandideerijatele tehti sellega päris tugevalt liiga ja kui tahta värsket verd Tallinna linna valitsemisse, siis hoopis rohelised on need, kes hääli vajavad.

Seda enam, et Rohelised tahavad valimiskünnist ületada. Isegi Tartus on meil tänu Eesti poliitikamaastiku tulevikutähele, 23-aastasele linnapeakandidaadile Johanna Maria Tõugule ülivähe puudu (kõigest 0,3 protsendipunkti). Nii et iga hääl on oluline.

Mina olen üks neist, kes on liitunud roheliste nimekirjaga kodaniku algatuse korras. Ma ei ole erakonna liige. Liitusin puhtalt sellepärast, et tahan, et minu kodukanti ehk Tallinna kesklinna ümbrust ei nähtaks kui suurt automagistraali, vaid kohta, kus elavad tavalised inimesed, kes tahavad ka rattaga sõita, mitte sõltuda tipptundidest jne. Liitusin ka sellepärast, et meie lastel ja lastelastel oleks ka sajandi pärast maailmas hea elada ja kogu inimkonda ei ähvardaks üleküpsemine. Ükski poliittehnoloogiline kalkulatsioon ei arvesta sellega praegu, aga oleks juba aeg. 

Valija võib olla kindel, et rohelistele antud hääl läheb rohelistele ja jätab jälje tema maailmavaatest. Me ei soovitaks kunagi inimestel ennast ja oma maailmavaadet unustada. Isegi kui meie maailmavaated ei kattu, siis tunneme rõõmu, kui inimesed hoolivad loodusest, ei saasta seda jne.

Kui hirmutada, et valimistel väiksemale erakonnale või valimisliidule antud hääl läheb kaduma, siis loobutakse ühel hetkel valima minekust või antaksegi „suures hirmus“ mõnele suurparteile, et kinnistada tegelikult soovitud status quo`d. Teame, aga kui olulised on väikesed valimisliidud, kes kohaliku elu edendajatena teevad kokkuvõttes suuri tegusid.

Olen viimastel kuudel tuttavaks saanud paljude rohelistega ja kahju on lugeda, kuidas kodulinnaosades aktiivsetele inimestele tehakse haiget, kui küsitakse nende kohta, et kes need on. Kõik ei ole süldibändi liikmed vms, keda rahvas üsna poliitikakaugetest valdkondadest teab ja „armastab“ tegelikult hoopis teisel moel, kui nendena, kes peaks omavalitsuses seisma kohalike inimeste õiguste eest. 

Me ei peaks inimeste kohta tegema ennatlikke järeldusi, eriti massimeedias, vaid andma neile rohkem võimalusi end tutvustada. Rohelisi on kahjuks mitmetest debattidest kõrvale jäetud. Arvestades, et erakond ei saa riigieelarvest erinevatelt suurparteidest rahalist toetust, on see taas päris oluline löök allapoole vööd.

Miks ikkagi rohelised? Rohelised hoolivad ja annavad eelkõige garantii, et asju aetaksegi roheliselt, mitte ei looda Potjomkini küla, kus luuakse inimeste lollitamiseks paar positiivset näidet või tegeletakse hoopis rohepesuga. Tuletan siinkohal meelde pealinna punaseid rattateid, mis on keskkonnale kahjulikud ja ei anna rattasõitjatele piisavalt turvatunnet pealinna autostunud linnadžunglis liigelda. 

Alati võib roheliste peale olla ka kindel, kui räägime vähemuste ja inimõiguste toetamisest. Samuti on roheliste ridades inimesed, kes on hääleks lindudele-loomadele, metsadele nende elurikkuse säilimise eest.

Õnneks inimesed näevad igasuguseid võtteid üha rohkem läbi. Usun, et Eesti rahvas ei lase ennast hullutada arvamustest ja valearvamusest. Kui inimestele öeldakse üht, siis reeglina tehakse ikka nii, nagu iseenese tarkusest õigeks peetakse.  Kui uskuda teste, siis oleme nii öelda PISA-rahvas, kes julgeb valida oma maailmavaate järgi.

Riina Kallas, roheliste kandidaat nr 377 Tallinna kesklinnas

 

Vastulause artiklile:

POLIITTEHNOLOOG | Alo Raun: taktikalise valija kompass Tallinnas. Enim vajab sinu häält Isamaa, natuke ka Eesti 200 ja sotsid

Kommenteerimiseks logi sisse


Viimased uuendused