Marion, 23a

Marion, 23a

Olin 15-aastane, kui sain aru, et lisaks noormeestele, kellega seni olin väljas käinud, meeldivad mulle ka tüdrukud. Minu õde tuli mulle kapist välja mõned kuud peale seda, kui olin talle rääkinud, et mulle väga meeldib üks minu klassiõde. See teadmine õe kohta ei üllatanud mind eriti, kuna olin varemgi tähele pannud, et ta ei ole meestest kuigi palju vaimustunud ja suhted nendega ei tahtnud väga sujuda, kuna ükski vastassoost partner ei tundunud talle kunagi piisavalt hea ja "õige". Kuigi olime juba varasemalt väga lähedased, pani see meid teineteist veelgi enam kokku hoidma. Saime nüüd palju vabamalt rääkida kõigest. Kui räägin kellelegi oma perest, pean peamiselt silmas oma õde ja tema partnerit, sest nemad on minu jaoks kõige tähtsamad inimesed ja alati olemas. 

Toetus ja abi, mida olen saanud oma õe partnerilt, on sageli olnud palju suurem ja olulisem kui näiteks oma vanematelt. Ma olen väga õnnelik, et nad on teineteist leidnud. Tean siiski, et nende elu Eestis ei ole alati kerge. Kuigi nende suhe on ametlikult Eestis registreeritud, on nad seaduse ees vallalised ning dokumentide ajamine või laenu taotlemine on raskendatud. Sageli on vaja suhte staatust võõrastele selgitada. Heteropaaride puhul pole vaja midagi lisaks seletada või tõestada - kõik on niigi selge. Kuna olen pikalt elanud Soomes ja sageli ühenduses Eestiga, näen samasooliste paaride aktsepteerimise ja abieluvõrdsuse vahet väga selgelt. Soomes on samasoolistel paaridel samad õigused nagu heteropaaridel. Keegi ei imesta ega murra pead kahe naise või kahe mehe omavahelise suhte pärast. Näen, et Soome ühiskond on võrreldes Eestiga oluliselt vabameelsem ja tolerantsem. Samasoolistes paarides ei nähta midagi eriskummalist - nad on tavalised inimesed oma murede, rõõmude ja soovidega. Nad tahavad samuti elada täisväärtuslikku ja rahulikku elu, ilma et keegi nende üle pidevalt imestaks või neile viltu vaataks.

Abieluvõrdsuse kehtestamine annaks samasoolistele paaridele samad õigused ja kohustused nagu heteropaaridele, lihtsustaks igapäevaelu asjaajamist, aitaks tunda neil inimestel end Eestis turvaliselt ja säästaks paljude eestlaste vaimset tervist. Soovin, et selline lihtne arusaam ja mujal maailmas levinud normaalsus jõuaks ka lähitulevikus Eesti inimesteni.

Kommenteerimiseks logi sisse


Hiljutised vastused