Eriolukorra kehtestamine on ainus pääsetee

Eriolukorra kehtestamine on ainus pääsetee

Koroonasituatsioon on tõsine, äärmiselt tõsine. Seda aduvad, otse loomulikult mõne erandiga, sisuliselt kõik eestlased. Seda adub vähemalt retoorikas ka meie valitsus, ei möödu päevagi kui Kaja Kallas või Tanel Kiik ei ütleks, et oleme kriisis. Mul on iseenesest hea meel, et me oleme vähemalt selle tõdemuseni jõudnud, aga...

https://arvamus.postimees.ee/7372637/kaspar-kurve-eriolukorra-kehtestamine-kui-ainus-paasetee

Elevant on toas, aga ikka ja jälle suudetakse sellest mööda vaadata. Kuidas kriis lahendada? Igapäevane mantra on see, et vaktsineerige, mis on iseenesest õige mõte. Vähendage kontakte – jah, ka see on õige soovitus. Kõik kritiseerivad ka (vildakat) kommunikatsiooni – samuti õige. Aga sellest on vähe kasu, numbrid räägivad enda eest.

Mida siis teha? Täpselt seda, mida ükski poliitik või erakond ei julge välja öelda – vaja on kehtestada eriolukord ja teha seda viivitamatult. Loomulikult on see äärmiselt ebameeldiv, seda nii vaimse tervise, sissetulekute jpm kontekstis. Aga see on tänases Eestis ainuvõimalik lahendus – või ongi eesmärk teha Eestist kohe-kohe Läti 2.0?

Me liigume kursil, et novembri keskel võidakse pimesooleoperatsiooni vajavale inimesele öelda, et kahjuks pole meil seda voodikohtade ja personali nappuse tõttu võimalik teha. Me liigume kursil, kus meie meedikud on läbipõlemise äärel, kus meie meditsiinisüsteem on kokku varisemas ja kannatajateks ei ole varsti mitte ainult COVID-19 põdevad inimesed, vaid potentsiaalselt iga eestlane.

Kaja Kallase valitsus tegi jaanuaris võimule tulles suure faux-pas. Kui kõik indikaatorid näitasid, et haigestumus on kasvamas, hoopis leevendati ja „ühtlustati” piiranguid. Loomulikult on selline kriis uus, aga kriitiline on siinkohal see, et valitsus oma eelnevatest vigadest õpiks. Tänased arengud näitavad selgelt, et seda pole suudetud teha.

See, et meelelahutusasutused kell 23:00 kinni pannakse omab viiruse ohjeldamisel minimaalselt mõju. Meil on valitsuses intelligentsed inimesed, kes kindlasti ka ise sellest aru saavad, aga nende loogika tundub olevat, et peame ühiskonnale saatma mingigi sõnumi, et kriisiga tegeletakse. Andke andeks, aga selline otsustamatus ja marginaalsed piirangud näitavad selgelt, et tegelikkuses ei julge keegi vastutust võtta. Just seda on meil täna vaja – kindlakäelist juhti, kes on valmis langetama ka ebapopulaarseid otsuseid.

Kaja Kallas, valimised on (alles) pooleteise aasta pärast ning praegu ei ole hetk, kus vaadata reitinguid. Praegu on hetk, kus inimesed igapäevaselt surevad, kus matemaatikute poolt tehtud prognoosid ennustavad meie meditsiinisüsteemi kollapsi ja olukorra jätkuvat halvenemist. Meil ei ole enam aega oodata, vastutust kodanikele lükata ja heietada. Vaja on tegutseda ja kohe ning kui Kaja Kallas sellega hakkama ei saa, siis oleks riigimehelik seda tunnistada ning pakkuda peaministritooli endast pädevamale inimesele.

Praegu ei ole aeg erakondadevaheliseks sopaloopimiseks, meil kõigil on üks ühine vaenlane – see on koroonaviirus ja senine otsustamatus ning julguse puudmine maksab juba praegu valusalt kätte. Ning lähitulevik, mille eest vastutab tänane valitsus, on seniste arengute jätkudes paraku eriti tumedates toonides. Eesti väärib oluliselt enamat, kui tänane valitsus meile pakkuda on suutnud.

https://arvamus.postimees.ee/7372637/kaspar-kurve-eriolukorra-kehtestamine-kui-ainus-paasetee

Kaspar Kurve
Eestimaa Rohelised kaasjuht

Kommenteerimiseks logi sisse


Hiljutised vastused