Rohelised mõtted

24
mai
2019

Peep Mardiste: Roheliste uus tulemine Euroopas

Kõik märgid näitavad, et rohelised teevad valimistel hea tulemuse ja saavad Europarlamendis olulise kaalukeele rolli äärmuste tõrjumiseks. Kliimastreikide toel on rohelisest saanud Euroopa uus trend ja edumeelse riigina on Eestilgi tark olla avangardi hulgas.

Maailmavaade esmatähtis

Eestis räägitakse sageli Eesti esindajate valimisest Europarlamenti. Riikide huve kaitsevad siiski ministrid EL nõukogus ja Europarlamenti valitakse mitte riikide, vaid erinevate maailmavaadete esindajaid. Rohelistel on selge ja arusaadav maailmavaade. Kui prioriteediks on kliimamuutuste leevendamine, siis on Eesti roheliste jaoks hääletustel olulisem planeedi tulevik kui näiteks valitsuse huvi ka järgmised 50 aastat segamatult põlevkivi põletades kliimat kütta.

Vaatame värsket ja selget roheliste erakondade tõusutrendi Euroopas lähemalt. Euroopa Liidu esimestel kümnenditel saadeti tänase Europarlamendi eelkäijasse saadikud liikmesriikide parlamentidest, see oli väike lisatöö. Saadikuid on eraldi valimistega Europarlamenti otse valitud 1979. aastast. Esimesse koosseisu polnud rohelistel asja, aga alates järgmistest, 1984.a. valimistest on rohelised Europarlamendis järjepidevalt tegutsenud. Suuruselt neljanda-viienda saadikugrupina on hääletustel kaalukeele rollis roheliste mõju alati olnud suurem, kui nende saadikute arvust võiks eeldada. 

Arvud räägivad roheliste kasuks

Põhjanaabrite juures on äsjase Helsinkin Sanomate tellitud arvamusküsitluse kohaselt kaks populaarseimat Europarlamendi kandidaati rohelised. Kõige rohkem plaanitakse hääletada roheliste Ville Niinistö ja Heidi Hautala poolt (vastavalt 26% ja 22% valijatest), neile järgnevad populaarseim sotsiaaldemokraat ja kristlik demokraat.  

Suurima eurosaadikute arvuga Saksamaal ennustatakse rohelistele valimistel 18 protsendiga teist kohta Merkeli CDU järel. Prantsusmaal ennustatakse rohelistele 8% häältest ja 8 eurosaadiku kohta, pikalt riiki juhtinud sotsiaaldemokraadid võitlevad samas 5% valimiskünnisega. Hollandi senatis märtsikuiste valimiste tulemusena oma esindatust kahekordistanud rohelised on Europarlamendi valimistel hetkel 11% ehk 3 saadikukoha kursil. Ühendkuningriigis ennustatakse rohelistele 7 saadikukohta 73-st, aga kahjuks viib Brexit nad koos teiste Briti saadikutega parlamendi nimekirjast enne, kui see sügisel tööd alustab. 

Teadlikkus ja aktiivsus on kasvanud

Julgustavaid näiteid on palju. Äsja töö lõpetanud Europarlamendi koosseisus oli roheliste saadikugrupis 51 saadikut, nüüd ennustatakse rohelistele vähemalt 57 koha saamist. Kuna rohelised on selgelt euroopameelne tulevikku vaatav jõud, siis saavad Europarlamendis keskmike hulka kuuluvad rohelised oluliseks kaalukeeleks, et ära hoida äärmuslaste püüded Euroopa Liidu koostööd lammutada. 

Alles aasta eest pakkusid üle-euroopalised arvamusküsitlused rohelistele 2019 valimiste järel Europarlamenti kõigest 25-30 kohta. Täna on valijate eelistused muutunud ja rohelised selgel tõusuteel. Oma osa on selles ilmselt Rootsi kliimaaktivistil Greta Thunbergil, on innustanud reedeseid kliimastreike üle Euroopa. Kliimamuutuste teema on viimase aastaga tõusnud paljudes EL liikmesriikides nende valimiste keskseks teemaks, ettepoole migratsiooni või majandusküsimusi.

Artikkel ilmus esmalt Peep Mardiste blogis www.mardiste.ee

Peep Mardiste, kandidaat nr 111

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »